zadanie nr 2

2. RODZINNY PLAC ZABAW (plac zabaw dla dzieci, siłownia dla dorosłych) UL. STEFANA ŻEROMSKIEGO


Lokalizacja projektu

ul. Stefana Żeromskiego, działka nr 93/52 obręb 6 miasta Stargard

Opis zadania

Rodzinny plac zabaw, znajdować się będzie na terenie, gdzie już istnieje plac zabaw z elementami, które pamiętają czasy mojego dzieciństwa, czyli czasy PRL-u :), dlatego zgłaszam ten projekt, by moje dziecko  i dzieci z okolicy mogły bawić się na placu zabaw na poziomie współczesnych tego typu obiektach.
Ruch na świeżym powietrzu niesie za sobą szereg prozdrowotnych korzyści. Maluch jest lepiej dotleniony, a radosna aktywność wpływa pozytywnie na jego kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Według specjalistów, taka zabawa działa stymulująco na mózg dziecka, w którym tworzą się nowe połączenia. Dodatkowo, wzmocnione zostają układ kostny i mięśnie smyka.
Sprzęty znajdujące się na placu zabaw wszechstronnie wpływają na rozwój dziecka. Na huśtawce maluch stara się utrzymać równowagę i skoordynować odpowiednio swoje ruchy. Wspinaczka na specjalnej ściance lub drabinkach pobudza obie półkule mózgowe (dzięki naprzemiennym ruchom rąk) i poprawia koordynację dziecka. Wirowanie na karuzeli wyrabia u niego równowagę oraz siłę mięśni, jeśli samo próbuje wprawić urządzenie w ruch.
Plac zabaw jest idealnym miejscem na nawiązywanie pierwszych interakcji z rówieśnikami. Dziecko uczy się współdziałania, chociażby budując z innym maluchem babki w piaskownicy. To świetny trening funkcjonowania w grupie rówieśniczej, który pomoże młodszemu dziecku szybciej zaaklimatyzować się w przedszkolu czy żłobku.
Dobrze było by dodać jeszcze jakieś elementy zawierające plansze edukacyjne (np. ścianka aktywności).

Natomiast siłownia w plenerze to dla niejednego sposób na życie! Dzięki niej można pozbyć się wielu problemów związanych nie tylko ze zdrowiem i kondycją, ale również stanem umysłu. Dzięki systematycznym treningom nasze ciało jest atrakcyjniejsze, wszelkie procesy zachodzące w organizmie przebiegają w sposób właściwy, a my czujemy się po prostu lepiej. Udowadniają to siłownie na powietrzu, które są coraz częstszym elementem miejskiej infrastruktury. Znaleźć tam można bardzo różne osoby. Nie tylko miłośników sportu, ale również osoby takie jak rodzicie z dziećmi lub seniorzy. Dzięki siłowni na powietrzu nie będzie już wymówek pt. "nie mam kasy na siłkę", albo że "nie mam z kim dzieci zostawić", ponieważ dzięki połączeniu siłowni w plenerze z placem zabaw dzieci będą bawić się pod okiem rodziców, którzy korzystają z siłowni.
Siłownia na powietrzu to miejsce, w którym każdy może ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. Dzięki temu prawie każda osoba może mieć do nich dostęp.
Siłownia na zewnątrz to dziś inwestycja, o której powinno pomyśleć każde miasto. Jest to priorytet, ponieważ aktywność fizyczna odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka

Przewidywana grupa odbiorców

Od dwulatka do stulatka :)

Szacowane koszty inwestycji oraz kalkulacja ewentualnych rocznych kosztów jej utrzymana

Szacowane koszty inwestycji 150 000 zł